Blog o filmach, serialach i szeroko pojętej kinematografii.

piątek, 24 marca 2017

Aktorzy w teledyskach, czyli zestawienie wideoklipów, które każdy kinoman powinien obejrzeć. Marion Cotillard. Gary Oldman. David Bowie.

Oglądając najnowszy teledysk Jamesa Blake’a do utworu „My Willing Heart”, w którym występuje będąca w zaawansowanej ciąży Natalie Portman, zdecydowałam się poruszyć temat wideoklipów, w których występują dobrze nam znani aktorzy i aktorki.Początkowo miała to być lista 10 wybranych klipów, następnie 20, jednakże po zagłębieniu się w temat wszystko legło w gruzach, ponieważ teledysków z gwiazdami filmowi jest zatrzęsienie. Postanowiłam więc przedstawić wam mieszankę tych najlepszych, najgorszych, najbardziej oryginalnych i wartych uwagi.

Aktorzy w teledyskach, czyli zestawienie wideoklipów, które każdy kinoman powinien obejrzeć. MTV Music Television

Zacznijmy od tego jakie były początki tej wyjątkowej formy sztuki filmowej, popularyzującej zarówno obraz i muzykę. Teledyski swoją popularność zyskały na początku lat 80-tych za sprawą pierwszej telewizji muzycznej MTV, jednak ich historia rozpoczęła się już w latach 30-tych, kiedy to studia filmowe zaczęły produkować trwające kilka minut filmy. Te krótkie produkcje były przede wszystkim nagraniem wykonania utworu muzycznego w studiu lub na koncercie i były emitowane przed pełnometrażowymi filmami. W latach 60-tych wideoklipy zaczęły zdobywać coraz większą popularność w telewizji, jednakże nadal w głównej mierze przedstawiały one zespoły grające na mniej lub bardziej udekorowanej scenie. Przełomowy był teledysk zespołu Queen do utworu „Bohmian Rhapsody”, powstały w 1975 roku. Jednakże dopiero w 1981 roku, kiedy to ruszyło wyżej wspomniane MTV teledyski zaczęły być prawdziwą sztuką. Najbardziej znaczący był klip do utworu „Thriller” Michaela Jacksona zrealizowany przez Johna Landisa, który jest swego rodzaju krótkim filmem fabularnym. John Landis nie jest jedynym słynnym reżyserem filmowym, który tworzył wideoklipy. David Fincher zrealizował między innymi teledysk Madonny do piosenki „Vogue” czy George’a Michaela do „Freedom! ‘90”. Teledyski wyreżyserował także Spike Jonez, David Lynch i Tim Burton.

Ale przejdźmy do sedna sprawy, czyli aktorów i aktorek, którzy zdecydowali się wystąpić w tego typu produkcji.

W wideoklipach wystąpili nawet najbardziej doceniani aktorzy Hollywood. Przykładem może być Tom Hanks, który zagrał w teledysku Carly Rea Jepsen do utworu „I Really Like You”. Aktor w teledysku niezwykle bawi i jest powodem, dla którego warto się przemęczyć i wysłuchać tę piosenkę.
 

Jednym z moich ulubionych teledysków jest ten do piosenki „ÜBerlin” zespołu R.E.M., w którym Aaron Taylor-Johnson tańcząc przechadza się ulicami miasta. Forma teledysku jest naprawdę prosta, ale ekspresja z jaką zagrał młody aktor dodaje wyrazu i sprawia, że warto poświecić mu niespełna 4 minuty. Za teledysk odpowiada Sam Taylor-Johnson (obecnie żona Aarona), którą wyreżyserowała między innymi filmy „John Lennon. Chłopak znikąd” i „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.


Czymś co koniecznie musicie zobaczyć jest teledysk zespołu Arcade Fire do piosenki „We Exist”. Nie tylko porusza on trudną tematykę tolerancji, ale jest świetnie zrealizowany i dobrze zagrany. W głównej roli wystąpił utalentowany Andrew Garfield.


Jeden z dziwaczniejszych wideoklipów jakie możecie w życiu zobaczyć powstał do piosenki Tori Amos „A Sorta Fairytale”. Zobaczymy w nim nogę z głową Tori Amos i rękę z głową Adriena Brody’ego. Brzmi absurdalnie, ale klip jest dobrze zrealizowany i na tyle oryginalny, że ciężko opisać go słowami.


Nie można nie wspomnieć o wideoklipie do utworu „Paparazzi” Lady Gagi, w którym wystąpił Alexander Skarsgård. Trwający 7 minut teledysk posiada fabułę rodem z hollywoodzkich produkcji i jak zawsze w przypadku tej artystki jest na wysokim poziomie. Natomiast do występu w klipie do piosenki „Judas” piosenkarka namówiła Normana Reedusa znanego między innymi z serialu The Walking Dead.


Wspomniany wcześniej Alexander Skarsgård wystąpił u Lady Gagi, z kolei jego ojciec Stellan Skarsgård zagrał w teledysku Lykke Li do utworu „Sadness Is a Blessing”. Produkcja jest bardzo stonowana, zrealizowana i zagrana z klasą, a całość świetnie wpasowuje się w klimat utworu.


Kolejnym przykładem jest Bruce Willis, którego możemy oglądać u zespołu Gorillaz. W klipie do piosenki „Stylo” jest prawdziwym badassem, którego nie chcielibyśmy spotkać na swojej drodze.


Do gustu niezwykle przypadł mi Shia LaBeouf i jego występ w „Elastic Heart” Sii.


W teledysku Rihanny do „Bitch Better Have My Money” wystąpili Eric Roberts i Mads Mikkelsen. W wideoklipie U2 do utworu „Song For Someone” zagrał Woody Harrelson, a towarzyszyła mu jego córka Zoe. 


Z kolei w klipie do utworu Fatboy Slim „Weapon Of Choice” popis swoich umiejętności aktorskich i tanecznych daje Christopher Walken


Arnold Schwarzenegger również skusił się na gościnny występ w teledyskach. Możemy go zobaczyć w „Big Gun” AC/DC, gdzie bawi nas grając na koncercie wraz z zespołem oraz w klipie do „You Could Be Mine” Guns N’ Roses, promującym film „Terminator 2: Dzień sądu”.


Natomiast Hugh Laurie i John Malkovich wystąpili w kostiumowym teledysku do utworu Annie Lennox pod tytułem „Walking On BrokenGlass”. Morderczego Jake’a Gyllenhaala możecie zobaczyć w świetnym klipie The Shoes do „Time to Dance”.


Nie może was ominąć także teledysk z Matthew McConaughey. Gwiazdor zgodził się wystąpić w „Synthesizers” kapeli Butch Walker & The Black Widows.


Gary Oldman w roli księdza? Tylko u Davida Bowiego. W wideoklipie do utworu „The Next Day” zobaczymy również Marion Cotillard jako świętą, a sam artysta wcielił się w uosobienie Jezusa Chrystusa. Obraz wywołuje ogromne kontrowersje i jest uznawany jako obraźliwy dla chrześcijaństwa. Czy słusznie? Sprawdźcie sami.


Na uwagę zasługuje również klip Davida Bowiego do piosenki „The Stars” z Tildą Swinton. Jak przystało na tego artystę teledysk jest świetnie zrealizowany i bardzo oryginalny.


Również wiele aktorek skusiło się na występ w teledyskach. Zacznijmy od Charlize Theron, której wdzięki i talent do walki możemy oglądać w obrazie do piosenki Brandona Flowersa „Crossfire”. Klip Justina Timberlake’a do utworu „What Goes Around… Comes Around”, w którym występuje Scarlett Johansson to fantastyczna produkcja, która momentami bardziej przypomina prawdziwy film niż teledysk.


Udział w wideoklipie nie ominął także Julii Roberts, gwiazda zagrała w klipie Dave Matthews Band „Dreamgirl”. Z kolei w teledysku The Killers do „Here With Me” wystąpiła Winona Ryder i jej woskowa podobizna, a realizacją zajął się Tim Burton.


Rosamund Pike zagrała w dość psychodelicznym klipie Massive Attack do piosenki „Voodoo In My Blood". Naprawdę warto go obejrzeć, bo aktorka daje w nim niezły popis swoich umiejętności.


Niektóre gwiazdy kilkukrotnie wystąpiły w teledyskach. Przykładem może być Angelina Jolie, która wystąpiła w 5 wideoklipach. W nagraniu do piosenki Billy’ego Boba Thorntona „Angelina”, widzimy ją niestety tylko na prywatnych nagraniach, a w klipie do utworu Lenny’ego Kravitza „Standby my woman” można ją dostrzec zaledwie przez ułamek sekundy. W teledysku Meat Loaf „Rock’N’Roll Dreams Come Through” wyreżyserowanym przez Michaela Baya występuje jeszcze młodziutka Angelina.


Natomiast przy okazji promowania filmu „Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia” wystąpiła w klipie zespołu Korn do utworu „Did My Time”. Jednak najpopularniejszy wideoklip, w którym się pojawiła powstał do piosenki „Anybody Seen My Baby” zespołu The Rolling Stones. Nakręcony na ulicach Nowego Jorku klip świetnie oddaje klimat metropolii, a Angelina jest wprost do niego stworzona.


Skoro jestem już przy teledyskach The Rolling Stones nie mogę pominąć ich ostatniego klipu do single „Ride ‘Em On Down” z buntowniczą Kristen Stewart w roli głównej. Aktorka świetnie się w nim bawi szalejąc starym Mustangiem po drogach Los Angeles.


U The Rolling Stones wystąpiła również Noomi Rapace. W naprawdę ciekawym teledysku do „Doom And Gloom” możemy zobaczyć aktorkę we wielu wcieleniach.


Nie można pominąć także dość kontrowersyjnego teledysku Marilyna Mansona do „Tainted Love”. Wystąpili w nim aktorzy z filmu „To nie jest kolejna komedia dla kretynów”, między innym Chris Evans i Chyler Leigh.


Nie jest to jednak jedyny klip artysty, w którym możemy oglądać gwiazdy filmowe. W wideoklipie do piosenki „Heart-Shaped Glasses” podziwiać możemy piękną Evan Rachel Wood. Aktorka jest w nim raczej skąpo ubrana, a sam teledysk jest dość prowokacyjny.


U króla popu Michaela Jacksona też występowały gwiazdy dużego ekranu. W teledysku do „Black Or White” wystąpił Macaulay Culkin, do „Remember The Time” Eddie Murphy, a do “Liberian Girl” grono aktorów, w tym John Travolta, Whoopi Goldberg czy Danny Glover.


Fani „Gry o tron” także znajdą swoich ulubieńców w teledyskach. Sophie Turner zagrała w klipie Bastille „Oblivion”. Maisie Williams możemy zobaczyć w wideoklipie do „Oceans” zespołu Seafret.


Natalie Dormer urzeka nas w klimatycznym obrazie do utworu Hozier „Someone New”. Natomiast w teledysku Sii do piosenki „Fire meet Gasoline” pięknej Heidi Klum towarzyszy Pedro Pascal.


Lena Headey wystąpiła w klipie do utworu Ilya „Bellissimo”, w którym zobaczyć możemy również Martina Freemana. Peter Dinklage pojawił się w dość kiczowatym teledysku Pat Benatar do utworu „Anxiety”. Z kolei w wideoklipie Antony and the Johnsons „Cut the World” piękna Carice van Houten morduje Willema Dafoe’a. Koniecznie trzeba to zobaczyć!


Jednak na największą uwagę zasługuje teledysk Sigur Rós do piosenki „Ekki múkk”, w którym wystąpił Aidan Gillen. Ten 10 minutowy obraz jest naprawdę wyjątkowy, świetnie wyreżyserowany, magiczny i wzruszający.


Powstały także teledyski, w których możemy dostrzec całą galerię. Przykładem może być klip Beastie Boys „Make some noise”. Na udział w nim zgodzili się między innymi: Seth Rogen, Elijah Wood, Jason Schwartzmann, Steve Buscemi, Will Ferrell, Orlando Bloom, John C. Reilly, Kristen Dunst, Jack Black i wielu innych. Żeby wszystkich dostrzec trzeba być naprawdę spostrzegawczym i mieć wprawne oko.


Plejadę gwiazd (James Franco, Olivia Wilde, Ashley Olsen, Lily Colins i wielu innych) możemy także zobaczyć w wideoklipie do utworu „City Of Angels” kapeli Thirty Seconds To Mars.


Teledysk Jenny Lewis do piosenki „Just One Of The Guys” to występ trzech aktorek: Kristen Stewart, Brie Larson i Anne Hathaway. Ten szyderczy klip to wyjątkowa okazja do zobaczenia wyżej wymienionych aktorek z wąsami.


Paul McCartney zaserwował nam dwa teledyski z aktorami. Pierwszy z nich do piosenki „My Valentine” to występ Johnny’ego Deppa i Natalie Portman. Klip jest bardzo prosty, acz oryginalny, gdyż aktorzy poprzez język migowy przekazują słowa piosenki.


W drugim do utworu „Queenie Eye” zobaczymy fantastyczną jak zawsze Meryl Streep, Johnny’ego Deppa, Jeremy’ego Ironsa, Jude’a Law, Chrisa Pine’a i wielu innych. Ten teledysk to prawdziwa, gwiazdorska bomba.


Polscy aktorzy także gościnnie występują w teledyskach. Świetnym przykładem jest klip do piosenki „2015” zespołu HEY, w którym możemy zobaczyć Agatę Kuleszę i Marcina Dorocińskiego. Czarno-biały obraz świetnie oddaje melancholijny nastrój piosenki, a ponury klimat potęguje stonowana gra Agaty Kuleszy. Prawdziwy majstersztyk wśród polskich teledysków.


Jeśli lubicie Marcina Dorocińskiego to koniecznie musicie obejrzeć wideoklip Curly Heads do „Reconcile”. Na ekranie towarzyszy mu młodziutka i utalentowana Anna Próchniak.


Z kolei w klipie zespołu Myslovitz do piosenki „Z twarzą Marilyn Monroe” dostrzec możemy Andrzeja Chyrę, w roli… Marilyn Monroe. To coś czego nie można przegapić.


Plejadę polskich aktorek możemy zobaczyć w obrazie do „Prócz Ciebie nic” w wykonaniu Krzysztofa Kiliańskiego i Kayah. Na ekranie ujrzymy między innymi Joannę Brodzik, Danutę Stenkę, Małgorzatę Foremniak i Annę Muchę.


Arkadiusz Jakubik, Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman i Ewa Bukowska to aktorzy, których możemy podziwiać w oryginalnym i zdecydowanie wyróżniającym się na polskim rynku teledysku do piosenki „Dziewczyny” Dr Misio.


Lekko sponiewieraną Magdalenę Cielecką możemy oglądać również w klipie Black River do utworu „Lucky In Hell”.


Natomiast Izabella Miko, usiłująca robić karierę zagranicą zagrała w teledysku Billy’ego Idola „Can’t Break Me Down”. Nie jest to jedyny klip w jakim wystąpiła polska aktorka. 


Możemy ją także zobaczyć u The Killers w „Mr. Brightside” i „Miss Atomic Bomb”, będącym kontynuacją historii przedstawionej w pierwszym wideoklipie. W obu teledyskach u boku Izy zobaczymy Erica Robertsa.


Jak widzicie teledyski, w których zagrały gwiazdy filmowe można wymieniać bez końca. Niektóre są lepsze niż niejeden film, inne są szczytem kiczu, jeszcze inne szokują i skłaniają do dyskusji. Przedstawiłam wam te, które najbardziej zapadły mi w pamięci i które moim zdaniem warto poznać z najróżniejszych względów.

Źródło zdjęć: http://muzyka.onet.pl, http://www.brucesallan.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz