Blog o filmach, serialach i szeroko pojętej kinematografii.

piątek, 19 października 2018


Ranking seriali true-crime

Z okazji premiery na Netflixie drugiego sezonu serialu „Making a Murderer” postanowiłam stworzyć subiektywny ranking najlepszych seriali dokumentalnych o tematyce kryminalnej. Serdecznie zapraszam Was do lektury. 




Ranking seriali true-crime


10. „Wormwood”


To serial wyróżniający się na tle pozostałych, które znajdziecie w moim rankingu, głównie za sprawą połączenia materiału dokumentalnego z elementami fabularnymi. W produkcji poruszono historię tajnego projektu CIA, w którym na niczego nieświadomych ludziach testowano wpływ LSD na ich umysł. Głównym bohaterem powyższej historii jest Frank Rudolph Olson, który pod wpływem wspomnianej substancji popełnił samobójstwo, a całość opowiedziana została przez jego syna Erica. „Wormwood” to także próba dowiedzenia się czy wspomniany incydent na pewno był samobójstwem, a może zatuszowanym morderstwem. Pozycja ta  powinna przypaść do gustu fanom teorii spiskowych i CIA.

Do obejrzenia na Netflixie.




Ranking seriali true-crime


9. „Śledczy: Brytyjska Opowieść Kryminalna”


To składający się z dwóch sezonów brytyjskie true-crime. Pierwszy sezon opowiada o zaginięciu Carole Packman i powinien w szczególności przypaść do gustu fanom „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. Drugi sezon to z kolei zagłębienie się w sprawę zaginięcia nastolatki Louise Kay i podążanie śladami seryjnych morderców. Choć produkcji, jaki i samemu śledczemu, można wiele zarzucić, to omawiane historie (w szczególności ta z pierwszego sezonu) są interesujące i warto się z nimi zapoznać.

Do obejrzenia na Netflixie.



Ranking seriali true-crime

8. „Taśmy winy”



To serial, który w każdym odcinku przedstawia inną historię. Łączy je jednak wspólny mianownik jakim są wymuszone zeznania. Produkcja świetnie ukazuje, że osoba przyznająca się do dokonania przestępstwa nie zawsze jest winna, a policja potrafi manipulować dowodami, jak i samymi podejrzanymi, zmuszając ich do naprawdę zadziwiających wyznań, często stosując w tym celu brutalne metody.

Do obejrzenia na Netflixie.



Ranking seriali true-crime

7. „Evil Genius”


To nieprawdopodobna historia, która ma swój początek w miasteczku Erie w Stanach Zjednoczonych, gdzie niepozorny dostawca pizzy obrabowuje bank z bombą na szyi. Jak sam twierdził wykonywał jedynie polecenia oprawcy, który umieścił na nim bombę, bo tylko to mogło go ocalić przed śmiercią. Policja zatrzymała go zaraz po wyjściu z banku, bomba zdążyła jednak wybuchnąć nim na miejsce dotarli saperzy, co skutkowało tragiczną śmiercią mężczyzny. Myślicie, że tym krótkim opisem zdradziłam Wam całą fabułę? Nic bardziej mylnego, bowiem to dopiero wstęp, po którym rozpocznie się dochodzenie na temat tego zdumiewającego incydentu, w trakcie którego na jaw wyjdzie wiele zaskakujących faktów.

Do obejrzenia na Netflixie.



Ranking seriali true-crime

6. „The Keepers”


Na fali popularności „Kleru” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego może kogoś z Was zainteresuje “The Keepers”, czyli produkcja opowiadająca o niewyjaśnionym do dziś morderstwie zakonnicy Catherine Cesnik i związku tej zbrodni z księdzem oskarżonym o molestowanie. To serial, który niejednokrotnie przyprawi Was o ciarki i zmrozi krew w żyłach.

Do obejrzenia na Netflixie.



Ranking seriali true-crime

5. „Schody”


To opowieść o pisarzu Michaelu Petersonie, który w 2001 roku został oskarżony o zamordowanie własnej żony. Serial ukazuje wieloletnią batalię sądową głównego bohatera, który do samego końca utrzymuje, że jest niewinny. Z każdym odcinkiem produkcja serwuje nam zwroty akcji godne najlepszych thrillerów, a także ukazuje kolejne teorie dotyczące śmierci Kathleen Peterson oraz coraz to nowe sekrety jej męża. To niezwykle wciągająca pozycja, po której w naszej głowie pozostanie zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi.

Do obejrzenia na Netflixie.



Ranking seriali true-crime

4. „Cień prawdy”


To serial, który ciągiem obejrzałam zaledwie kilka dni temu i od tej pory natrętnie tkwi w mojej głowie. Produkcja przedstawia sprawę brutalnego morderstwa 13-letniej Tair Rady, której zwłoki znaleziono w szkolnej toalecie. Ten izraelski dokument ukazuje trudy oraz błędy śledztwa, w którym brak podejrzanych i motywu zbrodni, a także podaje w wątpliwość całe postępowanie oraz wyrok sądu.


Do obejrzenia na Netflixie.



Ranking seriali true-crime

3. „Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta”


To serial pokazujący nowe spojrzenie na serię niewyjaśnionych morderstw, które łączy ze sobą osoba, pochodzącego z zamożnej rodziny, Roberta Dursta. Cała historia ma swój początek w 1982 roku kiedy to bez śladu zniknęła żona Roberta, Kathleen McCormak, której ciała nigdy nie odnaleziono. Głównym podejrzanym był mąż, jednak nie udało się udowodnić mu winy. Na podstawie powyższej historii powstał nawet thriller „Wszystko, co dobre” z Ryanem Goslingiem i Kirsten Dunst w rolach głównych. Co ciekawe obie pozycje, film fabularny i serial dokumentalny, wyszły spod ręki tego samego reżysera, Andrew Jareckiego. Wróćmy jednak do wydarzeń ukazanych w dokumencie, bowiem kilkanaście lat po zniknięciu żony zamordowana została bliska przyjaciółka Dursta, a zaraz potem starszy mężczyzna. We wszystkich tych sprawach podejrzany był Robert Durst, a serial ukazuje archiwalne materiały, wywiady z ludźmi powiązanymi ze wspomnianymi zbrodniami, a także z samym podejrzanym. To mrożąca krew w żyłach historia, która umiejętnie buduje portret psychologiczny podejrzanego, a w momencie kulminacyjnym dosłownie wgniata w fotel.

Do obejrzenia w HBO GO.



Ranking seriali true-crime

2. „O.J.: Made in America”


Choć znalazł się na drugim, a nie na pierwszym miejscu to tak naprawdę najważniejszy dokument na tej liście. Po pierwsze to pierwszy serial, który zdobył Oscara, po drugie porusza najgłośniejszą sprawę kryminalną w dziejach Ameryki, a po trzecie jest fantastycznie zrealizowany. Produkcja przedstawia historię O.J. Simpsona, jego drogę na szczyt i późniejszy upadek, kiedy to w 1994 roku został oskarżony o zamordowanie swojej byłej żony Nicole Brown i kelnera Rona Goldmana. Co ważne serial ukazuje nie tylko dowody zbrodni i proces sądowy, ale także karierę sportową Simpsona oraz wydarzenia do których doszło po zakończeniu procesu. Wszystko to ujęto w szerokim kontekście społecznym i politycznym, poruszając dodatkowo kwestie rasowe, które miały tu ogromne znacznie.

Do obejrzenia na HBO GO.



Ranking seriali true-crime


1. „Making a Murderer”


Możliwe, że „O.J.: Made in America” bardziej zasługuje na pierwsze miejsce, jednak to właśnie od „Making a Murderer” rozpoczęłam swoja przygodę z produkcjami true-crime i przepadłam bez reszty, tak więc mój wybór nie mógł być inny. Jest to serial ukazujący historię Stevena Avery’ego, który oczyszczony z zarzutów o gwałt staje się podejrzanym w kolejnej zbrodni i choć mogłabym mówić i pisać o tej produkcji bezkońca to nie chcę Wam zdradzać żadnych szczegółów, które mogłyby Wam zepsuć seans. Warto jednak zaznaczyć, że to fascynująca, a jednocześnie przerażająca historia o walce z wymiarem sprawiedliwości. Do dziś ciężko mi uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę i już nie mogę się doczekać kolejnych odcinków, bo w dalszym ciągu nie wiem po której ze stron powinnam stanąć.

Do obejrzenia na Netflixie.




Ranking seriali true-crime


Bonus: „Bardzo dziki kraj”


Wszystkie powyższe produkcje dotyczą zaginięć lub morderstw, „Bardzo dziki kraj”, choć również jest kryminalnym serialem dokumentalnym porusza zupełnie inną tematykę, dlatego postanowiłam polecić Wam go na sam koniec, poza głównym rankingiem. Nie znaczy to jednak, że jest gorszy niż reszta, wręcz przeciwnie, to prawdziwa perełka wśród tego typu seriali. „Bardzo dziki kraj” opowiada historię „sekty” utworzonej przez guru Osho, znanego również jako Bhagwan Shree Rajneesh, która w latach osiemdziesiątych utworzyła własne miasto na pustyni w Oregonie w Stanach Zjednoczonych. Ich pojawienie szybko wywołało sprzeciw mieszkańców pobliskiego miasteczka i wywołało konflikt na skalę państwową, a także ukazało słabości amerykańskiej konstytucji. To jak dotąd najlepszy serial dokumentalny tego roku, który przedstawia punkt widzenia wszystkich stron konfliktu i pozostawia widzowi miejsce na własne przemyślenia.

Do obejrzenia na Netflixie.




Ode mnie to tyle, koniecznie dajcie znać czy Wy również lubujecie się w tego typu produkcjach i który serial znalazłby się w Waszej czołówce.




Źródło zdjęć: https://www.imdb.com

5 komentarzy:

  1. Osobiście uważam, że do listy powinien dołączyć serial "Delhi Crime" Wstrząsający, ale doskonale nakręcony. Bardzo polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja miałbym bardzo duży problem, aby stworzyć taki ranking, ponieważ podoba mi się dużo seriali, ale tak naprawdę trudno wybrać te 10 najlepszych, dlatego podziwiam, że Tobie się udało!

    OdpowiedzUsuń
  5. Podoba mi się ten blog i na pewno na tym blogu zostanie na dłużej.

    OdpowiedzUsuń