Blog o filmach, serialach i szeroko pojętej kinematografii.

piątek, 1 maja 2020


Muzyka to coś trudnego do zdefiniowania. Na pozór jest to zaledwie ułożenie, wedle pewnego założenia, dźwięków wydobywanych czy to przez najrozmaitsze instrumenty muzyczne czy ludzki głos. W rzeczywistości jednak muzyka to coś znacznie większego. To dziedzina sztuki oddziałująca na ludzką psychikę i towarzysząca nam niemal w każdej możliwej sytuacji. Niejednokrotnie słuchamy jej w pracy, w trakcie treningów, podczas odpoczynku, mamy z nią nawet do czynienie oglądając film czy serial, bo przecież ścieżki dźwiękowe są nieodłącznym elementem wspomnianych produkcji. Muzyka niejednokrotnie była inspiracją dla wielu filmowców tworzących o niej produkcje zarówno fabularne, jak i dokumentalne. 



Podążając tropem muzyki SundanceTv w każdy piątek maja zaprezentuje widzom filmy z cyklu „To jest muzyka”. W ramach cyklu widzowie zobaczą jedną produkcję fabularną i aż dziewięć dokumentalnych, które zaprezentują mniej lub bardziej znane zespoły, ich drogę na szczyt, ważne wydarzenia, a także osobiste tragedie mające istotny wpływ na twórczość. Jeden z dokumentów ukaże również początki festiwali muzycznych i przedstawi ich historię na przestrzeni lat. 




„I’m Not in Love: The Story of 10cc” 


To dokument, w którym dawni koledzy z zespołu 10cc spotykają się po latach, by przybliżyć swoją historię. Eric Stewart, Graham Gouldman, Lol Creme i Kevin Godley opowiadają o międzynarodowej sławie, tworzeniu muzyki, wspominają dawne trasy koncertowe i przybliżają kulisy powstania ich największego hitu „I’m Not In Love”. Dokument ukazuje co wyróżniało 10cc na tle konkurencji, jak nowatorskie było ich podejście do muzyki oraz jaki wpływ wywarli na innych twórców. Muzycy wyjawiają także powody, które w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, w szczytowym momencie kariery, doprowadziły do rozpadu zespołu. 




„Come Together: The Rise of the Festival” 


To dokument ukazujący początki festiwali muzycznych i przywołujący na myśl wspomnienia tych wspaniałych letnich imprez, skupiających tysiące ludzi, których połączyła miłość do muzyki. Twórcy przedstawiają jak na przestrzeni lat imprezy te zyskały na popularności, urosły w siłę i stały się niewyobrażalnym fenomenem. W produkcji zobaczymy historię festiwali od ich początków, mających swój zalążek w klubach jazzowych już w latach pięćdziesiątych, przez wielkie zgromadzenia przy muzyce na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, aż po czasy współczesne. „Come Together: The Rise of the Festival” to film pełen archiwalnych nagrań, jak również wywiadów z organizatorami festiwali i słynnymi muzykami. 




„Promises and Lies” The Story of UB40” 


To historia zespołu UB40, który przed laty cieszył się ogromną popularnością, a ich hity takie jak „Red Red Wine” śpiewali ludzie na całym świecie. Muzycy w niepublikowanych dotąd wywiadach opowiadają o dawnej popularności, sławie, a także jej cenie. W szczerej rozmowie poruszają także kwestię bankructwa, rozpadu grupy oraz trwającego sporu o występowanie pod nazwą UB40. To dość przygnębiająca produkcja, pokazująca, że sława bywa ulotna i ma swoje ciemne strony. 




„Fairport Convention: Folk Heroes” 


To dokument o kolejnych muzykach, którzy nie bali się eksperymentować i podążać własną ścieżką. Fairport Convention, bo o tym zespole mowa, są uznawani za pierwszy brytyjski zespół folkrockowy. Gdy pod koniec lat sześćdziesiątych połączyli tradycyjną muzykę ludową z rockiem oburzyli spore grono konserwatywnych słuchaczy, ale zyskali oddaną publiczność, poszukującą nowych, muzycznych wrażeń. W produkcji członkowie zespołu przedstawiają jego historię, opowiadają o trudnych początkach kariery, a także wspominają tragiczne wydarzenia, które odbiły piętno na całej grupie. To poruszający dokument, który pokazuje, że niektóre zespoły są w stanie trwać mimo licznych trudności i przeciwności losu, dostarczając po dzień dzisiejszy muzykę wyczekiwaną przez rzeszę fanów. 




„Nick Cave and The Bad Seeds: One More Time with Feeling” 


To zdecydowanie mój ulubiony dokument z cyklu. Chwytający za serce, głęboki, poruszający, niezwykle szczery i osobisty zapis rozmowy twórców filmu z pogrążonym w żałobie artystą. Produkcja została zrealizowana podczas nagrywania szesnastego albumu The Bad Seed, kiedy to Nick Cave starał się uporać z tragiczną śmiercią swojego syna. Artysta w trakcie całkowicie improwizowanych zdjęć zmaga się z nieszczęściem, które go spotkało, próbuje przetrwać trudne chwile i znaleźć ukojenie, polemizuje też z teorią jakoby cierpienie miało być największą inspiracją dla twórcy. Dokument wyróżnia także warstwa wizualna, twórcy bowiem zdecydowali się przedstawić obraz w odcieniach czerni i bieli, co jeszcze bardziej wzmacnia emocjonalny wydźwięk filmu. 




„Rozwód przed ślubem” 


To dokument o zespole rockowym I Like Trains, który w roku 2006 był u szczytu kariery. Niestety dobra passa nie trwała długo i parę lat później muzycy musieli zapomnieć o wielkich kontraktach, wyprzedanych trasach koncertowych i walczyć o przetrwanie utrzymując się z dorywczej pracy i kiepsko płatnych koncertów. „Rozwód przed ślubem” pokazuje jak na przestrzeni trzech lat członkowie zespołu nie tylko tworzą muzykę, ale i zmagają się z niekoniecznie kolorową codziennością. 




„PULP: film o życiu, śmierci i supermarketach” 


To dokument przybliżający nam historię zespołu PULP. Twórcy zarejestrowali powrót muzyków do rodzinnego Sheffield i towarzyszyli im podczas przygotowań do pożegnalnego koncertu. W filmie zobaczymy archiwalne nagrania z koncertów, usłyszymy przemyślenia muzyków na temat sławy i miłości, a także ujrzymy Jarvisa Cockera, jako zwyczajnego człowieka, a nie jedynie charyzmatycznego wokalistę. Twórcy zdecydowali się także zaprezentować Sheffield, pokazać jaki wpływ to miasto miało na członków zespołu, ich muzykę i odwrotnie, jakie oni piętno odcisnęli na nim. 




„XTC: This is Pop” 


To dokument przybliżający nam twórczość zespołu XTC. Dzięki rozmowom z członkami zespołu, a także innymi muzykami, twórcy pokazują jak trudna do zdefiniowania była tworzona przez nich muzyka. Produkcja jest ciekawym połączeniem premierowych wywiadów z materiałami archiwalnymi oraz animacjami. 




„The Stone Roses: Made of Stone” 


To dokument, który pokazuje przygotowania do wielkiego powrotu na scenę zespołu The Stone Roses. Nowe materiały ukazujące muzyków podczas pracy, licznych prób i codziennego życia zostały tu połączone z niepublikowanymi dotąd materiałami archiwalnymi, które zabierają nas w podróż przez historię grupy. 




„London Town” 


To jedyny film fabularny w całym cyklu. „London Town” to historia nastoletniego chłopca imieniem Shay, który szybko musi porzucić dziecięcą beztroskę i dorosnąć, by opiekować się swoją młodszą siostrą. Wszystko to w rytmu utworów zespołu The Clash, które otworzyły przed bohaterem nowy, nieznany mu dotąd świat. 




Filmy z cyklu „To jest muzyka” będę emitowane na kanale SundanceTV w każdy majowy piątek od godziny 22:00. 




Harmonogram cyklu filmowego „To jest muzyka”: 


„I’m Not in Love: The Story of 10cc”  - 01.05.2020 22:00 
„Come Together: The Rise of the Festival” - 01.05.2020 23:05 
„Promises and Lies” The Story of UB40” - 08.05.2020 22:00 
„Fairport Convention: Folk Heroes” - 08.05.2020 23:05 
„Nick Cave and The Bad Seeds: One More Time with Feeling” - 15.05.2020 22:00 
„Rozwód przed ślubem” - 15.05.2020 23:55 
„PULP: film o życiu, śmierci i supermarketach” - 22.05.2020 22:00 
„XTC: This is Pop” - 22.05.2020 23:35 
„The Stone Roses: Made of Stone” - 29.05.2020 22:00 
„London Town” - 29.05.2020 23:45 









Źródło: Materiały prasowe

2 komentarze:

  1. Szczerze przyznam, że nie oglądałam tego programu, a lubię oglądać przeróżne programy muzyczne dotyczące muzyków lat 80,90 :) Najbardziej interesuję się muzyka rozrywkową, a mogło by takich programów być więcej. No ale pocieszam sie tym że dzięki takim wpisom znajduje kolejne nowe programy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobra, klimatyczna muzyka w filmie to podstawa!

    OdpowiedzUsuń