Blog o filmach, serialach i szeroko pojętej kinematografii.

wtorek, 29 września 2020



Już w najbliższą sobotę rozpocznie się 13. Kwalifikujący do Oscara Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. To największy festiwal filmu animowanego w Polsce, który podczas każdej edycji prezentuje widzom ponad 300 filmów z całego świata, wśród nich retrospektywy, przeglądy, premiery, jak i unikalne dzieła pionierów animacji. Gośćmi festiwalu było wielu wybitnych twórców światowej animacji, gwiazdą tegorocznej edycji będzie Mike Hollingsworth, czyli jeden z twórców serialu „BoJack Horseman”.


Tegoroczna edycja, po raz pierwszy w historii festiwalu, odbędzie się stacjonarnie (Kino Muza w Poznaniu) oraz w Internecie. W poznańskim Kinie Muza zobaczymy przede wszystkim pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych oraz specjalne projekcje w ramach sekcji tematycznych. Program on-line obejmował będzie ponadto spotkania i masterclassy oraz transmisje wydarzeń specjalnych.



Najważniejszym elementem festiwalu jest Konkurs Międzynarodowy, który jest znakomitą okazją do zapoznania się z najnowszymi produkcjami krótko i pełnometrażowymi, które wyselekcjonowano z ponad 1000 nadesłanych filmów. W konkursie krótkometrażowym znalazło się 47 filmów, które zobaczymy w ramach sześciu bloków tematycznych, takich jak między innymi: W stronę dzieciństwa; Życie, jako śmiertelna choroba; Film jest snem; Przyczajone zło, ukryte dobro. W konkursie pełnometrażowym zaprezentowane zostanie pięć produkcji: „The Nose or the Conspiracy of Mavericks” Andreia Khrzhanovskyego, „Circumstantial Pleasures” w reżyserii Lewis’a Klahra, „Unseen” Behzad’a Nalbandiego, „Odległa kraina” Gintsa Zilbalodisa i „Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus” Dalibora Barica.

W ramach festiwalu odbędzie się także konkurs polskich animacji: ANIMATOR.PL. Filmy, zakwalifikowane do tego konkursu, wyświetlone zostaną w czterech blokach tematycznych: Kroniki codzienności; Kobiecy punkt widzenia; Prywatne mikroświaty; Rzeczywistość jest gdzie indziej. 

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest BEYOND MY WORLD, które ma zachęcać do wyjścia poza własny punkt widzenia. W nawiązaniu do niego zaprezentowane zostaną animacje w trzech sekcjach tematycznych: Animacje wobec konfliktów (ukazujące napięcia społeczne na tle ideologicznym); Trzy logiczne wyjścia (prezentujące główne tematy i motywy konfliktu izraelsko-palestyńskiego); Animując klimat (dotykające tematyki katastrofy klimatycznej). 

Nowością na tegorocznym festiwalu jest blok poświęcony animacjom powstałym w oparciu o silniki i środowisko graficzne i techniczne gier komputerowych. Obok prezentacji filmów animowanych stworzonych w nowatorskiej dziedzinie, odbędą się dwie prelekcje zgłębiające fenomen integracji filmu animowanego z grami komputerowymi: Masterclass Michaela Freia i Masterclass Łukasza Szałankiewicza.

Ponadto w tym roku zaprezentowane zostaną dwa seriale, które stworzył Genndy Tartakovsky, twórca między innymi filmu „Hotel Transylwania”, czy „Gwiezdnych wojen: Wojny Klonów”. Będą to seriale „Primal” i „Samuraj Jack”. Dodatkowo dla fanów seriali odbędą się dwa kolejne Masterclassy. Pierwszy z nich poprowadzi współtwórca i główny animator „BoJacka Horsemana” – Mike Hollingsworth. Drugi Masterclass poprowadzi Hisko Hursing – twórca „Junkyard” oraz reżyser i producent pierwszej oryginalnej animowanej serii na Amazon Prime Video – „Undone”.

W programie festiwalu znajdziemy również przegląd filmów krótkometrażowych realizowanych przez animatorki z całego świata. Zobaczymy także animacje nagrodzone na największym festiwalu animacji na świecie: Annecy Festival. Dodatkowo zaplanowano spotkania między innymi z reżyserami, animatorami, producentami, dystrybutorami oraz przedstawicielami najważniejszych instytucji filmowych w Polsce. Przygotowano także atrakcje i warsztaty dla dzieci. 

Ponadto festiwalowi będzie towarzyszył szereg wydarzeń specjalnych. Festiwal otworzy autorski projekt audiowizualny NAPIÓRKOWSKI / BOWIE / ZIÓŁKOWSKA. Dodatkowo odbędzie się kakofoNIKT Z ANIMACJAMI TOMKA SIWIŃSKIEGO NA ŻYWO oraz ANIMATED NIGHT SHOW: SOLO ACT, czyli niezobowiązujące spotkanie o charakterze rozrywkowym, w wykonaniu czterech artystów. Będzie można także wziąć udział w zbliżonym spotkaniu, tyle że ze studentami Wydziału Animacji UAP - ANIMATED NIGHT SHOW: STUDENT ACT. Na zakończenie festiwalu GALA FINAŁOWA: TRIBUTE TO JAMES BOND, podczas której zaprezentowane zostaną efekty warsztatów online ANIMATOR W PRAKTYCE związanych z jubileuszową odsłoną przygód agenta jej królewskiej mości.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-9.10.2020, a szczegółowy program oraz ceny biletów/karnetów znajdziecie na stronie. Zapraszam Was serdecznie do udziału, bo w programie znajdziecie wiele wartych uwagi animacji, mnóstwo ciekawych spotkań z twórcami, a tegoroczna formuła festiwalu umożliwia Wam uczestnictwo bez względu na miejsce pobytu, więc warto wykorzystać tę okazję. 






Źródło: Materiały prasowe https://animator-festival.com

14 komentarzy:

  1. Jakaś relacja jest gdzieś dostępna?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy blog. Zapraszam również na https://www.flixmedia.online/

    OdpowiedzUsuń
  3. O tym festiwalu to jeszcze nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy można gdzieś znaleźć relację z tego festiwalu? Nigdzie nie widzę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy mogłabym prosić o podesłanie linku do relacji z festiwalu? Z góry dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  6. świetny serwis, zaglądam tu już siódmy raz!

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja chciałem uzyskać bardzo duże odszkodowanie i skorzystałem z 514 455 736 . Na pewno bardzo dużo osób skorzysta z tej oferty.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na ten blog. Dużo osób powinno wejść na ten blog.

    OdpowiedzUsuń
  9. Super blog. Jestem pewny ,że mój kumpel na ten blog wejdzie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo świetny opis Festiwalu, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo podoba mi się ten blog. Kto wejdzie na ten blog to bardzo dobrze zrobi.

    OdpowiedzUsuń